![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14476381
*
nr 1447 6381
Spegel
Empire. Höjd: 128
Kondition: slitage, skador
Utrop:
700 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 februari 2022
kl 19:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/2 17:42:21
1
300 kr
3/2 09:13:36
2
450 kr
3/2 21:40:25
1
400 kr
3/2 21:40:25
2
450 kr (Budbetjänt)
7/2 18:42:06
3
500 kr
7/2 18:45:50
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
Kondition: slitage, skador
Läs om budbetjänten
nr 1447 6381
Spegel
Empire. Höjd: 128
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 februari 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/2 17:42:21 | 1 | 300 kr |
3/2 09:13:36 | 2 | 450 kr |
3/2 21:40:25 | 1 | 400 kr |
3/2 21:40:25 | 2 | 450 kr (Budbetjänt) |
7/2 18:42:06 | 3 | 500 kr |
7/2 18:45:50 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27